नयाँ दिल्लीमा विश्वव्यापी बौद्ध शिखर सम्मेलन

एजेन्सी । नयाँ दिल्लीमा हालै विश्वव्यापी बौद्ध शिखर सम्मेलनको आयोजना भएको छ । भारतको संस्कृति मन्त्रालयले अन्तर्राष्ट्रिय बौद्ध महासंघसँगको सहकार्यमा यही वैशाख २० र २१ गते दुईदिने सम्मेलन आयोजना भएको छ ।

सम्मेलनले आजको संसारमा बुद्धका शिक्षाहरूको सान्दर्भिकता’bout छलफल गर्न विश्वभरका बौद्ध शिक्षकहरू, नेताहरू र अभ्यासकर्ताहरूलाई एकै ठाउँमा ल्याएको हो

शिखर सम्मेलनको उद्घाटन सत्रलाई सम्बोधन गर्दै प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले बुद्धका उपदेशहरू पछ्याएर भारतले गरेको प्रगतिका ’boutमा प्रकाश पारेका थिए।

दलाई लामाले पनि शिखर सम्मेलनमा भाग लिनु भएको थियो भने तिब्बतको अवस्थालाई हाइलाइट गर्दै करुणा र बुद्धिमा ध्यान केन्द्रित गर्न उनले आह्वान भएको थियो ।

उनले बुद्ध धर्मको सारलाई विश्वमा फैलाउने महत्व र भगवान बुद्धको शान्ति सन्देशमार्फत विश्वव्यापी चुनौतीको सामना गर्नुपर्नेमा जोड दिए ।

सम्मेलनको उद्देश्य प्रकृतिले निम्त्याएका चुनौतीलगायत मानवजातिले सामना गर्ने समस्याको समाधान खोज्ने थियो । सम्मेलनमा महिमा, उदारता र कार्यमा नैतिकतालाई बढावा दिन बुद्धका शिक्षाहरूको सान्दर्भिकतालाई जोड दिइएको थियो।

विश्वव्यापी बौद्ध शिखर सम्मेलन एउटा महत्वपूर्ण पहल हो जसले सहयोगी छिमेकी र सहयोगीको रूपमा भारतको भूमिकालाई विस्तार गर्न सक्छ। यसले प्रधानमन्त्री मोदीले हाइलाइट गरेअनुसार भगवान बुद्धका आदर्शहरूलाई लोकप्रिय बनाउन काम गरेका मानिसहरूलाई पनि जोडको बताए ।

समग्रमा, नयाँ दिल्लीमा भएको ग्लोबल बौद्ध शिखर सम्मेलन एउटा ऐतिहासिक सम्मेलन हो जसको उद्देश्य बुद्धका शिक्षाहरूलाई प्रवर्द्धन गर्ने र आजको संसारमा तिनीहरूको सान्दर्भिकता पत्ता लगाउने थियो। यसले बौद्ध धर्म र यसको शान्ति र करुणाको सन्देशलाई बढावा दिनको लागि भारतले प्रतिबद्धता जनाएको छ ।

You May Also Like